מוקט בתחרות ריצה מתוך הסרט מקט וארקדי

מוקט וארקדי, 1997, 50 דקות

מוקט דרבה בן השמונה עשרה עולה מאתיופיה, אלוף ושיאן ישראל לנוער המתאמן לקראת אליפות העולם בריצת 10,000 מטר לנוער, מגיע ממשפחה מעוטת יכולת ומתגורר בפנימייה. מאמנו, ארקדי סקלאר בן החמישים, עולה חדש מברית המועצות שם נהנה מרווחה כלכלית ויוקרה כמאמן נבחרת האתלטיקה האוקראינית ובארץ חי בדוחק כמורה לספורט. הסרט עוקב במשך חודשים אחר אימוניהם בישראל ובבולגריה לקראת אליפות העולם באתלטיקה לנוער בסידני אוסטרליה, משקף את קשיי קליטתם בישראל ואת הידידות הקרובה שהם חולקים. הסרט צולם בישראל, בולגריה ואוסטרליה.

יובל נתן, ידיעות אחרונות: "נמצאה פנינה תיעודית בערוץ 8. "מוקט וארקדי", סרטה הצנוע של עדי יפת-פוקס... מדובר בסרט מעניין שמספר סיפור מטאפורי על החברה הישראלית (ארקדי, מאמן אתלטיקה שעלה מרוסיה, והקשר המיוחד שלו עם מוקט, הנער העולה מאתיופיה שרץ למרחקים ארוכים), אבל גם מגיש כתב-אישום נגד מוסדות הספורט ההישגי האטומים, שאחרי מבט שטחי עליהם די ברור למה אנחנו לא מעצמה ספורטיבית, וכנראה גם לא נהיה בעתיד הקרוב. אימונים בתת-תנאים, יחס משפיל ומזלזל, חוסר רצינות וכל שאר הדברים שחשבתם על המוסדות האלה, אבל אף פעם לא ראיתם בעיניים". [1]

הסרט הופק בסיוע הקרן לעידוד הפקות מקור בכבלים, נגה תקשורת, שודר בערוץ 8, הוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-13 בחיפה ובסינמטק תל אביב ונרכש לשידור בחו״ל.

הפקה ובימוי: עדי יפת פוקס, צילום: יורם מילוא, פס קול מקורי: ערן ברון כהן, עריכה: עידו מוכריק.

לצפייה בסרט המלא