השולחן של אפלפלד

הג'רוזלם פוסט: ""השולחן של אפלפלד" מעביר בצורה יפיפיה את ההומור, האופטימיות ושמחת החיים של אפלפלד, הן כסופר והן כאדם שמצליח לשרוד את הזוועות כאדם צעיר. באותה עת זהו סרט המתאר את הפיכתה של מדינת ישראל לקולקטיב ואודות המאבק היצירתי המצפה לאלו שמסרבים להיטמע בתוכה".

"השולחן של אפלפלד" (תיעודי, 48 דק', 2004)
 

לאורך שלוש שנים נפגשה עדי יפת פוקס עם הסופר אהרון אפלפלד ושוחחה עימו בבית הקפה אנה טיכו בירושלים, בו כתב אפלפלד יום יום מזה שנים רבות, ליד שולחנו הקבוע.

בנוסף צילמה עדי יפת פוקס במולדובה, האיזור בו עברה על אפלפלד תקופת ילדותו המוקדמת, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, וכן שילבה קטעים בהם מקריא אלון אבוטבול מיצירותיו של אפלפלד. 

הסרט, על כל מרכיביו עוסק בכתיבה, דימיון, זיכרון, הדחקה, זהות ויצירתיות. תוך כדי התחקות אחר תהליך הכתיבה של הסופר בוחן הסרט את התודעה הישראלית הקולקטיבית של החברה הישראלית המורכבת ברובה ממהגרים שבהגיעם ארצה נאלצו להגדיר עצמם מחדש.

 

הסרט זכה בפרס ראשון בתחרות הבי"ל "החוויה היהודית" בפסטיבל הקולנוע בירושלים 2004, השתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים ביניהם 'הוטדוקס' היוקרתי בקנדה, הוקרן בישראל בערוצים 8 ו-2, שודר בארצות רבות וכן נבחר לפתוח את פסטיבל 'אירועי תולדות חיים- פורטרטים של סופרים' בהאג שבהולנד, ביוזמת אירגון יוניק, מכוני התרבות האירופיים בהולנד.

 

הסרט הופק בסיוע ערוץ 8, קרן מקור, קרן גשר, הרשות השניה וקרן אביחי.

בימוי והפקה: עדי יפת פוקס צילום: יורם מילוא, עדי יפת פוקס עריכה: ליליה צווקבנקל פס קול: ערן ברון כהן